Chagatai
Etymology
From Proto-Turkic *ɨt, *it.
Noun
ايت (it) (plural ايتلار)
- This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text
{{rfdef}}.
Declension
Declension of ايت (it)
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايت it
|
ايتلار itlär
|
| genitive
|
ايتنینک itniŋ
|
ايتلارنینک itlärniŋ
|
| definite accusative
|
ايتنی itni
|
ايتلارنی itlärni
|
| dative
|
ايتکە itkä
|
ايتلارغە itlärgä
|
| ablative
|
ايتتین ittin
|
ايتلاردین itlärdin
|
| locative
|
ايتتە ittä
|
ايتلاردە itlärdä
|
possessive forms
| first person singular
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتیم itim
|
ايتلاریم itlärim
|
| genitive
|
ايتیمنینک itimniŋ
|
ايتلاریمنینک itlärimniŋ
|
| definite accusative
|
ايتیمنی itimni
|
ايتلاریمنی itlärimni
|
| dative
|
ايتیمغە itimgä
|
ايتلاریمغە itlärimgä
|
| ablative
|
ايتیمدین itimdin
|
ايتلاریمدین itlärimdin
|
| locative
|
ايتیمدە itimdä
|
ايتلاریمدە itlärimdä
|
| second person singular*
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتینک itiŋ
|
ايتلارینک itläriŋ
|
| genitive
|
ايتینکنینک itiŋniŋ
|
ايتلارینکنینک itläriŋniŋ
|
| definite accusative
|
ايتینکنی itiŋni
|
ايتلارینکنی itläriŋni
|
| dative
|
ايتینکغە itiŋgä
|
ايتلارینکغە itläriŋgä
|
| ablative
|
ايتینکدین itiŋdin
|
ايتلارینکدین itläriŋdin
|
| locative
|
ايتینکدە itiŋdä
|
ايتلارینکدە itläriŋdä
|
| third person singular
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتی iti
|
ايتلاری itläri
|
| genitive
|
ايتینینک itiniŋ
|
ايتلارینینک itläriniŋ
|
| definite accusative
|
ايتینی itini
|
ايتلارینی itlärini
|
| dative
|
ايتیغە itigä
|
ايتلاریغە itlärigä
|
| ablative
|
ايتیدین itidin
|
ايتلاریدین itläridin
|
| locative
|
ايتیدە itidä
|
ايتلاریدە itläridä
|
| first person plural
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتیمیز itimiz
|
ايتلاریمیز itlärimiz
|
| genitive
|
ايتیمیزنینک itimizniŋ
|
ايتلاریمیزنینک itlärimizniŋ
|
| definite accusative
|
ايتیمیزنی itimizni
|
ايتلاریمیزنی itlärimizni
|
| dative
|
ايتیمیزغە itimizgä
|
ايتلاریمیزغە itlärimizgä
|
| ablative
|
ايتیمیزدین itimizdin
|
ايتلاریمیزدین itlärimizdin
|
| locative
|
ايتیمیزدە itimizdä
|
ايتلاریمیزدە itlärimizdä
|
| second person plural*
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتینکیز itiŋiz
|
ايتلارینکیز itläriŋiz
|
ايتینکلار itiŋlär
|
ايتلارینکلار itläriŋlär
|
| genitive
|
ايتینکیزنینک itiŋizniŋ
|
ايتلارینکیزنینک itläriŋizniŋ
|
ايتینکلارنینک itiŋlärniŋ
|
ايتلارینکلارنینک itläriŋlärniŋ
|
| definite accusative
|
ايتینکیزنی itiŋizni
|
ايتلارینکیزنی itläriŋizni
|
ايتینکلارنی itiŋlärni
|
ايتلارینکلارنی itläriŋlärni
|
| dative
|
ايتینکیزغە itiŋizgä
|
ايتلارینکیزغە itläriŋizgä
|
ايتینکلارغە itiŋlärgä
|
ايتلارینکلارغە itläriŋlärgä
|
| ablative
|
ايتینکیزدین itiŋizdin
|
ايتلارینکیزدین itläriŋizdin
|
ايتینکلاردین itiŋlärdin
|
ايتلارینکلاردین itläriŋlärdin
|
| locative
|
ايتینکیزدە itiŋizdä
|
ايتلارینکیزدە itläriŋizdä
|
ايتینکلاردە itiŋlärdä
|
ايتلارینکلاردە itläriŋlärdä
|
| third person plural
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
ايتلاری itläri
|
ايتلاری itläri
|
ايتی iti
|
ايتلاری itläri
|
| genitive
|
ايتلارینینک itläriniŋ
|
ايتلارینینک itläriniŋ
|
ايتینینک itiniŋ
|
ايتلارینینک itläriniŋ
|
| definite accusative
|
ايتلارینی itlärini
|
ايتلارینی itlärini
|
ايتینی itiŋlärni
|
ايتلارینی itläriŋlärni
|
| dative
|
ايتلاریغە itlärigä
|
ايتلاریغە itlärigä
|
ايتیغە itigä
|
ايتلاریغە itlärigä
|
| ablative
|
ايتلاریدین itläridin
|
ايتلاریدین itläridin
|
ايتیدین itidin
|
ايتلاریدین itläridin
|
| locative
|
ايتلاریدە itläridä
|
ايتلاریدە itläridä
|
ايتیدە itidä
|
ايتلاریدە itläridä
|
| *second person singular forms are informal, for polite second person singular forms use second person plural forms
|
|
- dog
Malay
Determiner
ايت
- Jawi spelling of itu.
Pronoun
ايت
- Jawi spelling of itu.