Reconstruction:Proto-Hellenic/hágijos
Proto-Hellenic
Etymology
From Proto-Indo-European *h₁yáǵ-yo-s, from *h₁yaǵ- (“to sacrifice, worship”).
Adjective
*hágijos
Inflection
Declension of *hágijos
| Singular | Masculine | Feminine | Neuter |
|---|---|---|---|
| Nominative | *hágijos | *hágijā | *hágijon |
| Vocative | *hágije | *hágija | *hágijon |
| Accusative | *hágijon | *hágijān | *hágijon |
| Genitive | *hágijoyyo | *hágijās | *hágijoyyo |
| Dative | *hágijōi | *hágijāi | *hágijōi |
| Locative | *hágijoi, -ei | *hágijai | *hágijoi, -ei |
| Instrumental | *hágijō | *hágijā | *hágijō |
| Dual | Masculine | Feminine | Neuter |
| Nominative | *hágijō | *hágijae | *hágijō |
| Vocative | *hágijō | *hágijae | *hágijō |
| Accusative | *hágijō | *hágijae | *hágijō |
| Genitive | ? | ? | ? |
| Dative | ? | ? | ? |
| Locative | ? | ? | ? |
| Instrumental | ? | ? | ? |
| Plural | Masculine | Feminine | Neuter |
| Nominative | *hágijoi | *hágijai | *hágija |
| Vocative | *hágijoi | *hágijai | *hágija |
| Accusative | *hágijons | *hágijans | *hágija |
| Genitive | *hágijōn | *hágijāōn | *hágijōn |
| Dative | *hágijois | *hágijais | *hágijois |
| Locative | *hágijoihi | *hágijāhi | *hágijoihi |
| Instrumental | *hágijois | *hágijais | *hágijois |
| Comparative | Superlative | Adverb | |
| *hágijōs | *hágijótəmos | *hágijōs |