Chagatai
Etymology
See the etymology of the corresponding lemma form.
Noun
تاخوق (taḫuq)
- alternative form of تاغوغ (tağuğ)
Declension
Declension of تاخوق (taḫuq)
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوق taḫuq
|
تاخوقلار taḫuqlar
|
| genitive
|
تاخوقنینک taḫuqnïŋ
|
تاخوقلارنینک taḫuqlarnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقنی taḫuqnï
|
تاخوقلارنی taḫuqlarnï
|
| dative
|
تاخوقکە taḫuqqa
|
تاخوقلارغە taḫuqlarğa
|
| ablative
|
تاخوقتین taḫuqtïn
|
تاخوقلاردین taḫuqlardïn
|
| locative
|
تاخوقتە taḫuqta
|
تاخوقلاردە taḫuqlarda
|
possessive forms
| first person singular
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقوم taḫuqum
|
تاخوقلاروم taḫuqlarum
|
| genitive
|
تاخوقومنینک taḫuqumnïŋ
|
تاخوقلارومنینک taḫuqlarumnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقومنی taḫuqumnï
|
تاخوقلارومنی taḫuqlarumnï
|
| dative
|
تاخوقومغە taḫuqumğa
|
تاخوقلارومغە taḫuqlarumğa
|
| ablative
|
تاخوقومدین taḫuqumdïn
|
تاخوقلارومدین taḫuqlarumdïn
|
| locative
|
تاخوقومدە taḫuqumda
|
تاخوقلارومدە taḫuqlarumda
|
| second person singular*
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقونک taḫuquŋ
|
تاخوقلارونک taḫuqlaruŋ
|
| genitive
|
تاخوقونکنینک taḫuquŋnïŋ
|
تاخوقلارونکنینک taḫuqlaruŋnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقونکنی taḫuquŋnï
|
تاخوقلارونکنی taḫuqlaruŋnï
|
| dative
|
تاخوقونکغە taḫuquŋğa
|
تاخوقلارونکغە taḫuqlaruŋğa
|
| ablative
|
تاخوقونکدین taḫuquŋdïn
|
تاخوقلارونکدین taḫuqlaruŋdïn
|
| locative
|
تاخوقونکدە taḫuquŋda
|
تاخوقلارونکدە taḫuqlaruŋda
|
| third person singular
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقی taḫuqï
|
تاخوقلاری taḫuqlarï
|
| genitive
|
تاخوقینینک taḫuqïnïŋ
|
تاخوقلارینینک taḫuqlarïnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقینی taḫuqïnï
|
تاخوقلارینی taḫuqlarïnï
|
| dative
|
تاخوقیغە taḫuqïğa
|
تاخوقلاریغە taḫuqlarïğa
|
| ablative
|
تاخوقیدین taḫuqïdïn
|
تاخوقلاریدین taḫuqlarïdïn
|
| locative
|
تاخوقیدە taḫuqïda
|
تاخوقلاریدە taḫuqlarïda
|
| first person plural
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقومیز taḫuqumïz
|
تاخوقلارومیز taḫuqlarumïz
|
| genitive
|
تاخوقومیزنینک taḫuqumïznïŋ
|
تاخوقلارومیزنینک taḫuqlarumïznïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقومیزنی taḫuqumïznï
|
تاخوقلارومیزنی taḫuqlarumïznï
|
| dative
|
تاخوقومیزغە taḫuqumïzğa
|
تاخوقلارومیزغە taḫuqlarumïzğa
|
| ablative
|
تاخوقومیزدین taḫuqumïzdïn
|
تاخوقلارومیزدین taḫuqlarumïzdïn
|
| locative
|
تاخوقومیزدە taḫuqumïzda
|
تاخوقلارومیزدە taḫuqlarumïzda
|
| second person plural*
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقونکیز taḫuquŋïz
|
تاخوقلارونکیز taḫuqlaruŋïz
|
تاخوقونکلار taḫuquŋlar
|
تاخوقلارونکلار taḫuqlaruŋlar
|
| genitive
|
تاخوقونکیزنینک taḫuquŋïznïŋ
|
تاخوقلارونکیزنینک taḫuqlaruŋïznïŋ
|
تاخوقونکلارنینک taḫuquŋlarnïŋ
|
تاخوقلارونکلارنینک taḫuqlaruŋlarnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقونکیزنی taḫuquŋïznï
|
تاخوقلارونکیزنی taḫuqlaruŋïznï
|
تاخوقونکلارنی taḫuquŋlarnï
|
تاخوقلارونکلارنی taḫuqlaruŋlarnï
|
| dative
|
تاخوقونکیزغە taḫuquŋïzğa
|
تاخوقلارونکیزغە taḫuqlaruŋïzğa
|
تاخوقونکلارغە taḫuquŋlarğa
|
تاخوقلارونکلارغە taḫuqlaruŋlarğa
|
| ablative
|
تاخوقونکیزدین taḫuquŋïzdïn
|
تاخوقلارونکیزدین taḫuqlaruŋïzdïn
|
تاخوقونکلاردین taḫuquŋlardïn
|
تاخوقلارونکلاردین taḫuqlaruŋlardïn
|
| locative
|
تاخوقونکیزدە taḫuquŋïzda
|
تاخوقلارونکیزدە taḫuqlaruŋïzda
|
تاخوقونکلاردە taḫuquŋlarda
|
تاخوقلارونکلاردە taḫuqlaruŋlarda
|
| third person plural
|
|
|
singular
|
plural
|
| nominative
|
تاخوقلاری taḫuqlarï
|
تاخوقلاری taḫuqlarï
|
تاخوقی taḫuqï
|
تاخوقلاری taḫuqlarï
|
| genitive
|
تاخوقلارینینک taḫuqlarïnïŋ
|
تاخوقلارینینک taḫuqlarïnïŋ
|
تاخوقینینک taḫuqïnïŋ
|
تاخوقلارینینک taḫuqlarïnïŋ
|
| definite accusative
|
تاخوقلارینی taḫuqlarïnï
|
تاخوقلارینی taḫuqlarïnï
|
تاخوقینی taḫuquŋlarnï
|
تاخوقلارینی taḫuqlaruŋlarnï
|
| dative
|
تاخوقلاریغە taḫuqlarïğa
|
تاخوقلاریغە taḫuqlarïğa
|
تاخوقیغە taḫuqïğa
|
تاخوقلاریغە taḫuqlarïğa
|
| ablative
|
تاخوقلاریدین taḫuqlarïdïn
|
تاخوقلاریدین taḫuqlarïdïn
|
تاخوقیدین taḫuqïdïn
|
تاخوقلاریدین taḫuqlarïdïn
|
| locative
|
تاخوقلاریدە taḫuqlarïda
|
تاخوقلاریدە taḫuqlarïda
|
تاخوقیدە taḫuqïda
|
تاخوقلاریدە taḫuqlarïda
|
| *second person singular forms are informal, for polite second person singular forms use second person plural forms
|
|
References